На 28 декември 2023г. Вестник Трън излъчи на живо през фейсбук страницата си заседанието на комисиите при Общински съвет Трън. Една от обсъжданите точки беше тази за сметосъбирането и ТБО (такса битов отпадък). Общинските съветници и Кметът на общината се впуснаха в разгорещена дискусия по темата. Кметът – Цв. Цветкова излезе с предложение таксата да не се повишава, за да се запазят по този начин интересите на гражданите. План-сметката за необходимите разходи за сметосъбирането ни показва, че има дефицит при крайните изчисления и приходите от ТБО не са достатъчни, за да покрият разходите, но предложението на Кмета е тази разлика да се компенсира от друг приход в общинския бюджет.
От обсъждането разбираме, че за адекватни изчисления при определяне на таксата на общините е необходим софтуер, който да изчисли количеството генериран отпадък на лице от домакинството, т.е. всеки да плаща колкото боклук си направи. Това би могло да се случи най-рано през 2025 г., поясни С. Алексиева – секретар на Община Трън.
В крайна сметка предложението да не се увеличава таксата за битови отпадъци бе прието с единодушие.
С началото на новия мандат на Кмета и Общинския съвет наши читатели отбелязват леко подобрение при извозването на боклука в града и селата, което е добре и в интерес на населението.
Предлагаме ви да се запознаете с приложение 2 от План-сметката за ТБО, в което е описана честотата на сметосъбирането по населените места.
Напомняме също, че сигнали за нередности може да подавате по имейла на общината, в писмен вид, лично, в пощенската кутия пред портиерната в Общината и чрез нашата платформа за подаване на сигнали.
Скромното мнение на редакционния екип на Вестник Трън е, че управата трябва да се ориентира и към разяснителна кампания за това, кое е редно да изхвърляме в съдовете за сметосъбиране и кое не е, както и да ориентира населението към разделно събиране и рециклиране. Често в контейнерите по селата и града могат да се видят шума, трева и коренища от зеленчуци, които лесно могат да бъдат компостирани. Откриваме още хартия/кашони, които могат да се предават на вторични суровини, а наличието на строителни отпадъци в кофите за битов боклук ще оставим без коментар.
През Трънака към звездите
От Трън за Трън и всичко Трънско.
Интересно тия 15-километрови маршрути за гр.Трън покриват ли всички контейнери, или имаме различни маршрути, които обхващат различни улици и кофи? Практиката на сметосъбирането около стадиона например е веднъж на 3 седмици, а не два пъти седмично, както би могло да се очаква от обявената схема и от графика, залепен на вратата на Общината.